Midlands Border Collie Club header and logo Midlands Border Collie Club header and logo Midlands Border Collie Club header and logo
Midlands Border Collie Club header and logo Midlands Border Collie Club header and logo Midlands Border Collie Club header and logo


Open Obedience Show Results

Show held on Easter Monday 9th April 2007

PICTURE GALLERY

Pre-Beginner Dog
1st. Mrs P Harris & Barney Son of Bearcub, X
2nd. Mrs S Ainsworth & Elkiesboy Billy, WS
3rd. Mr L & Mrs P Perry & Gefni Bitz and Bobs, GSD
4th. Mesdames A & J Duesbury & Dynamo Joe, WS
5th. Mr H Randall & Chalkwell Fentastic Luger, GSD
6th. Mrs V Long & Master Sox, Pre-Beg Ex, BC
7th. Mr G Hawes & Trimor Warrior Knight, WS
8th. Mrs J Smith & Janem Loving Lenny, Min Sch

Beginner Dog
1st. Miss A Sadler & Thorpers Big Ben, WS
2nd. Mesdames A & J Duesbury & Dynamo Joe, WS
3rd. Mrs H Dodd & Shepwood Morning Shadow, BC
4th. Mrs L Corns & Cabals Excalibur, BC
5th. Miss J Hindson & Kristelnacht Moonah Dream, Min L/h Dachs
6th. Mrs S K Cotton & Shimoldeam Spencer Beau, GR
7th. Miss L Williams & No More Dicky Ticker, X
8th. Miss L Toon & Sir Barksalot, X

Novice Dog Pt.1
1st. Mr M J Wingate-Wynne & Lenacourt Jumping Jack, JRT
2nd. Mr R & Mrs S Clowes & Tomngwen’s Follie, X
3rd. Mr A Seymour & Tosari Perfect Moment, BC
4th. Miss B Hewlett & Canen Sabre of Berbon, BC
5th. Miss P Colledge & Jenakir Halloween Harry, G Ret
6th. Mrs S W Briton & Tambuzi Firecracker, BC

Novice Dog Pt.2
1st. Mrs S Howell & Candlewind Vino Rosso, BC
2nd. Miss M Sale & Mrs J Lewis & Potterdale Miami Sun, Beardie
3rd. Mr F W Ford & Channerswick Chase the Ace, SS
4th. Ms L Oliver & Elbereth Virkas , Fin Lap
5th. Mrs E Price & Sunwood Dash, BC
6th. Mrs A E McGrory & Rebellious Red, WS

Novice Dog Pt.3
1st. Mrs C Johnson & Dimambro Maximum Decimus, WS
2nd. Mrs H Miller & Widgeon of Orford, ESS
3rd. Mr R Stevenson & Torbriar River Minstrel, BC
4th. Mrs S O’Malley & St Rocco, S Poodle
5th. Mrs C A Roberts & Bheinn Its Cuddly He’s Dudley, WS
6th. Ms K Killick & Ivyburn Wot a Surprise, Beg Ex, BC

Class A Dog Pt.1
1st. Mrs P Barr & Bordereiver Bombero, X
2nd. Mrs A J Farrow & Trimac Best Bib and Tucker, WS
3rd. Mrs G Steadman & Nobite Defence of the Realm, BC
4th. Mrs J Mays & Foxfold Keepsake of Caramay, GSD
5th. Mrs A Rogers & Moakies Mystical Warrior, WS
6th. Mrs C Johnson & Dimambro Maximum Decimus, WS

Class A Dog Pt.2
1st. Mr S J Frazer & Gwynfair Clasical Gas, WS
2nd. Mrs Mrs M Ray & Colliewood Blue Jeans, WS
3rd. Mrs B Hughes & Gwynfair Bear Necessities A Ex, WS
4th. MrMr E Fayers & Whizzie Wizard, BC
5th. Mrs D Cobon & Detania What’s It All About, BC
6th. Mr D Brooks & Shepwood Zephyr Rain, BC

Class B Dog Pt.1
1st. Mrs S Spencer & Borderlair Wibble Dibble, WS
2nd. Mr R W Arblaster & Kizbreez Thunder Storm, BC
3rd. Ms S Duke & Sympathy In White Major, WS
4th. Mrs A Grant & Midnight Magic Matador, WS
5th. Dr J Lloyd & Jayemji The Klipspringer, Beardie
6th. Mrs J A Judge & Fermanagh Jed, GC

Class B Dog Pt.2
1st. Mrs D Ricketts & Waggerland Remror Roscoe, WS
2nd. Mrs G Oakes & Borderlair Christmas Quiz, WS
3rd. Mrs J Clayton & Caramay Clayton’s Boy, X
4th. Mr M P A O’Callaghan & Forever Magic Phantom, WS
5th. Mrs B MackNish & Raxmae Llwyd’son Blew a Goldlawns, WS
6th. Mrs G Steadman & Nobite Defence of the Realm, BC

Class C Dog Pt.1
1st. Mrs D Watts & Ob Ch Iatka Zyg Dann, WS
2nd. Mr K Gwillim & Kethinna Devil in Disguise OW, WS
3rd. Mrs C Grant & Currahee Magic Monday OW, WS
4th. Mrs D Ricketts & Remror Ryan OW, WS
5th. Mrs J Bennett & Bartonview Main Attraction OW, BC
6th. Miss V Berry & Rossami Chaotic Eric OW, WS

Class C Dog Pt.2
1st. Mrs P Watson & Ob Ch Forever Magic Moonshine, WS
2nd. Mrs W Hagger & Jarysmystic Mighty Magic OW, WS
3rd. Mrs B MackNish & Ob Ch Taf’son Llwyd at Goldlawns OW, WS
4th. Mrs S Henstridge & Bisquet Jordan, WS
5th. Mrs M Ray & Woodsorrel Red Devil, BC
6th. Mrs J Acher & Saxmill Vejan Reine OW, GSD

Class C Dog Pt.3
1st. Mrs M Ray & Ob Ch Woodsorrel Red Wine, BC
2nd. Mrs S Whyborn & Ob Ch Aramisty Suffolk Charlie OW, WS
3rd. Mrs B Potiphar & Quilters Star Chance OW, WS
4th. Ms S Duke & Sympathy in White Major, WS
5th. Mrs T Bateman & Wynbeck Red Pepper, BC
6th. Mr R Beesley & Rubies Robbi Blue, WS

Pre-Beginner Bitch
1st. Mrs K Lancaster & Jotunheim Oasis, BS Mal
2nd. Mr P J Dawson & Miss Know It All, X
3rd. Mrs P V Dixon & Orlas Half Penny Piece, GR
4th. Mrs S Monk & The Tipsy Girl, X
5th. Sam Whittaker & Golly Miss Molly, X
6th. Mrs A Tack-Benton & Adora Bella Pretti-Paws, X
7th. Miss C Summers & Just Tilly, X
8th. Mr D Savage & Kizzy of Sauvage, BC

Beginner Bitch
1st. Mrs S Monk & The Tipsy Girl, X
2nd. Miss J Harris & Copper Pot at Budleigh, WS
3rd. Mr D Reynolds & Karrajac Midnight Star, BC
4th. Ms B Keepax & Kingsfarm Golden Sovereign, GSD
5th. Miss A Fenner & Merry The Maid, WS
6th. Mr A & Mrs l Wild & Chazlaws Little Charmer, GSD
7th. Mrs M Gladwin & Shelley Bells, X
8th. Mrs G Betts & Elloebanks Double De Frozt, BC

Novice Bitch Pt.1
1st. Ms J Sutherland & Candlewind La Veneziani, BC
2nd. Mr J & Mrs K Ball & Pepsanner Boadicea of Barcarolle, GR
3rd. Mrs L Brannan & Moakies Mystical Moment, WS
4th. Mrs L M Barrett-Evans & Rushbottom Rare Royale at Alameda, AS
5th. Mrs E C Marsden & Pepsanner Polar Star, GR
6th. Mr D Graley & Solitaire’s Daisy May, BC

Novice Bitch Pt.2
1st. Ms M Ward & Amazing Flyte To Fame, WS
2nd. Mrs A Dowd & Corneroak Izzys Golden Girl, GR
3rd. Miss B A Percival & Slieve Chloe, BC
4th. Mr B Dove & Abivale Dream, WS
5th. Mrs C Dove & Rockin Little Rippa, WS
6th. Mrs V Moss & Dorvale Maid Welcome, BC

Class A Bitch Pt.1
1st. Mrs L Green & Bluefizz Cry Me A River, X
2nd. Mrs S J Mirabaud & Maybe Mabel, WS
3rd. Mrs P Watson & Forever Magic Touch, WS
4th. Mrs J Caudwell & Rockin’s Flick of Magic, WS
5th. Mrs L Collins & Gypton Just a Genius, WS
6th. Mrs T Bateman & Waggerland Mystique, BC

Class A Bitch Pt.2
1st. Mr K & Mrs S Britton & Brittamys Ryamkis Boo, BC
2nd. Mrs K F Watson & Rockin Total Kaos, WS
3rd. Mrs S J Woollam & Saartjie Firefly, WS
4th. Mrs L Healey & Bamboozl Xplain Away, BC
5th. Mr J Woods & Corunnian Stormin Zita, BC
6th. Mrs D Watts & Zygdann Rockin Frenzi, WS

Class B Bitch Pt.1
1st. Ms M Scott & Mascottsway Millie, BC
2nd. Mrs P J Pitcher & Taliswood Bewitched, WS
3rd. Mrs K F Watson & Rockin Total Kaos, WS
4th. Mr R Burbidge & Ruskath Platonic Image, WS
5th. Mrs M Law & Woughstock Wobernz Pride, WS
6th. Mrs L Jackson & Tambuzi Trick O’Treat, BC

Class B Bitch Pt.2
1st. Miss C Harding & Bekkis Beyond Belief A Ex, BC
2nd. Mrs J Caudwell & Rockin’s Flick of Magic, WS
3rd. Mrs N Murrell & Rosehurst Eclat, BC
4th. Mr K & Mrs S Britton & Brittamys Ryamkis Boo, BC
5th. Mr J Woods & Corunnian Stormin Zita, BC
6th. Ms J Sutherland & Candlewind Courtenay, BC

Class C Bitch Pt.1
1st. Mrs S Wadhams & Ob Ch Colimanor Maisie of Heelaway, WS
2nd. Mrs S J Woollam & Ob Ch Skye Mischief OW, WS
3rd. Mr R Bland & Choystean Corona Australis, WS
4th. Mrs M Thompson & Tanamerye Shooting Star, BC
5th. Mrs P Watson & Danesway Double Delight at Forever Magic, WS
6th. Mrs G Steadman & Nobite Autumnal Colours, BC

Class C Bitch Pt.2
1st. Mrs D Watts & Ob Ch Zygdan Zyma, WS
2nd. Mrs J Aldridge & Malaridge Fantasy Island OW, BC
3rd. Mr R & Mrs S Clowes & Cumnock’s Pied Piper, X
4th. Mrs L Green & Kuseley Diamond, X
5th. Miss V Berry & Spotty Dotty Doodle OW, X
6th. Mrs L Turtill & Bisquet Delph OW, WS

Charity Special C Class Pt. 1
1st. Mrs M Ward & Ob Ch Speck-tac-u-lar OW, WS
2nd. Mrs J Bennett & Bartonview Main Attraction OW, BC
3rd. Miss C Porter & Malaridge Pitstop Paddy OW, WS
4th. Mrs S Whyborn & Ob Ch Aramisty Suffolk Charlie OW, WS
5th. Mrs L Turtill & Bisquet Delph OW, WS
6th. Mrs V Cane & Woughstock Wobernz Promise, WS

Charity Special C Class Pt.2
1st. Mrs D Watts & Ob Ch Zygdan Zyma, WS
2nd. Mrs A Rogers & Ob Ch Topori Touch of Class OW, WS
3rd. Mrs J Hackett & Forestbeck Red Ria OW, WS
4th. Miss C Porter & Rockin Indy-Go OW, WS
5th. Mrs B Wuidart & Tenita Bright Spark, BC
6th. Mrs J Archer & Saxmill Vejan Reine OW, GSD

TOP OF PAGE

[Close Window]

All content © The Midlands Border Collie Club.