Midlands Border Collie Club header and logo Midlands Border Collie Club header and logo Midlands Border Collie Club header and logo
Midlands Border Collie Club header and logo Midlands Border Collie Club header and logo Midlands Border Collie Club header and logo


Championship Obedience Show Results

Show held on Easter Monday 25th April 2011

PICTURE GALLERY

Pre-Beginner Dog & Bitch – June Clayton
1st. Mrs Gloria Bonnell & Sheltysham Short Serenade at Cinlock; BC
2nd. Mrs A Parkinson & Harvey Esme’s Pal; BC
3rd. Miss Amanda Leek & Honey Waffle; X
4th. Ms Jane England & Ballymoran Girl; Irish Terrier
5th. Mrs M / Miss N Kirk & Pepsanner Marie; GR
6th. Mrs J Cattell / Mrs C Johnson & Dorvale Custom Maid; BC
7th. Mrs Rita Allen & Kenmilquin Burgandy Babe; Rhodesian Ridgeback
8th. Mrs Christine Archer & Annies Song; WS

Beginner Dog – Bryan Oram
1st. Mrs C M Cary & Currahee Dog Star; WS
2nd. Ms Tracey Pilsbury & Apache Black Arrow; Lab
3rd. Mrs Lorraine Woods & Jonfiz Ent of Fanghorn; WS
4th. Miss Louise Williams & Wordsley Max’s Last Hurrah; X
5th. Miss E Cary & Iatka Little Big Man; Pap
6th. Mrs Margaret Horsfield & Tarasol Moonlight Shadow; SS
7th. Mrs Margaret Horsfield & Tarasol Solitaire P Beg Ex; SS
8th. Mrs J Reeves & Milo Starlight; X

Novice Dog Pt.1 – Gwen Simpson
1st. Mrs Phil Barnes & Solindy It’s Snow Chance; WS
2nd. Dr Julia Lloyd & Tyefold Xanto; WS
3rd. Miss Fiona Rowe & Arnpriors Tag; BC
4th. Mr Lesley Turtill & Bisquet Danna; WS
5th. Mrs Barbara Davies & Fine and Dandy; Beardie
6th. Miss Shirley Parsons & Elthea Endless Bounce; BC

Novice Dog Pt.2 – Erica Hyde
1st. Mrs Bron Bartley & Bheinn He’s A Gift Forever; WS
2nd. Mr Kevin Johnson & Dunslayne Blue Skies TDex; WS
3rd. Mr Dave Pask & Foxfold Calligraphy; GSD
4th. Miss Amanda Gibson & Bachero Woodspirit Jeep; ASD
5th. Mrs Rosemary Scholey & Tyefold Xanadu; WS
6th. Mrs S Burden & Romeno Highlander; GSD

Novice Dog Pt.3 – Nicky Murrell
1st. Mrs Linda Rutherford & Sixela Rumr Has It; BC
2nd. Mrs S Johnson & Huxtable Icon; BC
3rd. Mrs Anne Bussey & Bordertime Solar Flare; BC
4th. Ms H Demon & Bonnie Blue Godarcy; BC
5th. Mrs Sheilagh Hyde & Tuckerspool Mitch; GR
6th. Mrs M Shucksmith & Murellas Mickey Boy; BC

Class A Dog Pt.1 – Carolyn McConnell
1st. Mrs Emma Campbell & Tamras Top O The Morning; WS
2nd. Mrs Audrey Whittaker & Colliewood Jacobs Ladder; WS
3rd. Mrs Carol Tyler & Torbriar Sorcerors Spell; BC
4th. Mrs K Mangan & Rockin Beri Special Blend; WS
5th. Mrs Pat Burford & Bekim Double Tonic; WS
6th. Mrs S Parmiter & Lydeardlea Serenade in Blue; BC

Class A Dog Pt.2 – Mel Armstrong
1st. Mr Ken Worrall & My Boy Star; BC
2nd. Mr Dave Turner Rendav Rossi; WS
3rd. Mrs Lynne Shorters & Croftmist Moonbeam; WS
4th. Mrs Lynda Ward & Diamond Geezer Dan; WS
5th. Mrs Jackie Muir & Blackgold Brave; BC
6th. Mrs Sue Amos & Glenrobin Snowscape; BC

Class B Dog Pt.1 – Ann Munks
1st. Mrs Joan Kent & Tyefold Blue Boy; WS
2nd. Miss Sue King & Fozze Edukar; WS
3rd. Mrs Mary Ray & Obay Caught Red Handed; SS
4th. Ms Tracy Ainsworth & TomnGwens Magikal Minstral; X
5th. Mr John Fairclough & Rusnsol Black Opal; WS
6th. Mrs Sylvia Wootton & Revelstoke Funky Music; WS

Class B Dog Pt.2 – John Farr
1st. Mr Chris Parkin & Rosmarinus The Maskmaker; BC
2nd. Mr W Lloyd & Grey Boy Rockin Star; WS
3rd. Mrs R Coltman & Iatka Special Star: WS
4th. Mrs Sheila Webster & Guingem Matti; WS
5th. Mrs Sandy Turner & Chalkwell Fentastic Duffi; GSD
6th. Mrs Christine Smeaton & Stillrockin at Glenbrittle; BC

Class C Dog Pt.1 – Charles Allcock
1st. Mrs Stephanie Woollam & Ob Ch Jaysara Mischief OW; WS
2nd. Mrs Mary Ray & Colliewood Blue Jeans; WS
3rd. Mrs Kathy Killick & Ivyburn Wot A Surprise; BC
4th. Mrs Janet Bates & Ob Ch Bluefizz Taika Chance on Me; X
5th. Mrs Karen Aarons & Xpreshun of Mr Chips; BC
6th. Mr David French & Xandras Ticket Tosh; WS

Class C Dog Pt.2 – Tony Lewis
1st. Ms Claire Porter & Ob Ch Rockin Indy Go OW C Ex; WS
2nd. Mrs Julie Rowlands & Blue Eye Boy of Daislen; WS
3rd. Mrs Rita Scott & Ob Ch Wizinby Fleet OW; BC
4th. Mrs June Fewell & Saartjie Best China OW; WS
5th. Ms S Spruce & Dodgin Rags to Riches; WS
6th. Mrs Pandy Hannay & Ob Ch Dodgin Mister Moon OW; WS

Championship C Dog – Nigel Slater
1st. Mrs Sue Howell & Candlewind Vino Rosso, BC
2nd. Mrs Julie Taylor & Candlewind Force Nine Gale OW; BC
3rd. Mrs Janet Matthews & Croftmist Rivers of Krismoss; WS
4th. Mrs Mary Ray & Colliewood Blue Jeans; WS
5th. Mrs Christine Roberts & Ob Ch Bheinn Its Cuddley He’s Dudley OW; WS
6th. Mrs Geraldine Steadman & Ob Ch Nobite Defence of the Realm; BC

Beginner Bitch – Penny Hirsch
1st. Mrs Linda Freeman & Tawnyway Alana at Lynabbian; Lab
2nd. Mrs Anna Shuker & Splish Splash; WS
3rd. Mrs C Hartland & Westmids Wander; GSD
4th. Ms Anna Giles & Delightfully Ditzy’ Rott
5th. Mr J & Mrs G Blair & Thulens Jenni P Beg Ex; Finnish Lapphund
6th. Miss Jane Hedges & Satinbaze Water Lily, Beg Ex; Flatcoat Ret
7th. Ms Louise Parratt & Lupitoonz Dizzy Devil; WS
8th. Miss Christine Summers & Just Tilly; X

Novice Bitch Pt.1 – Dawn Cox
1st. Mrs Rebecca Boydell & Tyefold Xquizit; WS
2nd. Mrs Sue Amos & Glenrobin Snowscape; BC
3rd. Mr Nick Buxton & Rosmarinus Spark O’Fire; BC
4th. Mr Gerard Paisley & Candlewind Azzurri; BC
5th. Mrs Jo Holloway & Balderstone Starlet; BC
6th. Mrs Juliette Wettern & Grandver in Style; BC

Novice Bitch Pt.2 – Tom Linnell
1st. Mrs Mary Vessey & Fenellark Flecks of Blue; BC
2nd. Mrs Kerry Lancaster & Candlewind Chianti; BC
3rd. Mr S Clarke & Dellekko Digital Divide; BC
4th. Mrs K Mangan & Schasla Bakardi Breeza; WS
5th. Mrs Linda Freeman & Tawnyway Alana at Lynabbian; Lab
6th. Mrs F Bush & Xando Amazonian Della; BC

Class A Bitch Pt.1 – John Mokes
1st. Mrs Lyn Tozer & Smarty’s Klicka Pop; WS
2nd. Mrs S Butler & Trajan Datas Tweenie; X
3rd. Mr Robin Arblaster & Sixlea Thunder Storm; BC
4th. Mrs Julie Rowlands & Jarymystic Golden Gift; GR
5th. Mrs D Bromley & Tyefold Xaria; WS
6th. Ms Rose Dewolf & Bekkis Yours Faithfully; BC

Class A Bitch Pt.2 – Tracy Ansell
1st. Mrs Heather Puckett & Forever Magic Amazing Grace; WS
2nd. Mrs F Bush & Xando Amazonian Della; BC; BC
3rd. Mrs Janet Caudwell & Foxtwist Rox N Rolls; WS
4th. Mrs Moe Edser & Kaltovar Shining Light; BC
5th. Mrs S Dixon & Dodgin Painted Lady; WS
6th. Mrs Sue Amos & Seen And Not Heard; WS

Class B Bitch Pt.1 – Yvonne Green
1st. Mrs Angela Curtis & Saartjie Magic Moment; WS
2nd. Mrs Margaret Law & Woughstock Wynaway Wyse; WS
3rd. Mrs Muriel Carrott & Dyamanti Celtic Maid; Airedale Terrier
4th. Mr Robin Ablaster & Sixlea Thunder Storm; BC
5th. Mr Joe Game & Roberta Retreat of Rethymni; GR
6th. Mrs A Stones & Vansara Delsa; GSD

Class B Bitch Pt.2 – Carol Clack
1st. Mrs Thelma Bateman & Waggerland Mystique; BC
2nd. Mrs Annette Dowd & Corneroak Golden Grace; GR
3rd. Miss Gemma Lewis & Redistedi Pawz to Party; BC
4th. Mrs Jen Wyatt & Lady Arwen Woz Molly at Hollysea; BC
5th. Miss Domini Allday & Borderlair Shades of Blue; WS
6th. Ms Chris Fifield & Arlils Libertaine; OES

Class C Bitch Pt.1 – Roy Neal
1st. Mrs Kathy Ingham & Ob Ch Ruskath Othentic Image CDEX UDEX WDEX TDEX; WS
2nd. Mrs Jan Morse & Manhatton Shades of Blue OW; WS
3rd. Mrs Christine Smeaton & Ob Ch Rockin at Glenbrittle OW; WS
4th. Mrs Bron Bartley & Bheinn Tamara T’me; WS
5th. Mrs Jeny Miller & Foxfold Unexpected Edition OW CDEX UDEX; X
6th. Mr John Fairclough & Topori Golden Ash OW; WS

Class C Bitch Pt.2 – Lynette Yates
1st. Mrs Nikki Kirk & Tyefold Solo; WS
2nd. Mrs M Cartwright & Dodgin Firecracker; WS
3rd. Mrs Carolyn Heath & Forever Magic Phoenix; WS
4th. Ms Jane Sutherland & Candlewind La Veneziana; BC
5th. Mrs Wendy Birch & Gypton Just Della of Greyvalley; WS
6th. Mrs Geraldine Steadman & Ob Ch Nobite Autumnal Colours; BC

Championship C Bitch – Roy Page
1st. Ms Margaret Ward & Amazing Flyte To Fame OW; WS
2nd. Mrs Kathy Ingham & Ob Ch Ruskath Othentic Image CDEX UDEX WDEX TDEX; WS
3rd. Mrs Lyn Tozer & Whatknow Pop Tonic; WS
4th. Mrs Pat Watson & Ob Ch Danesway Double Delight at Forever Magic; WS
5th. Mrs Mary Ray & Red Hot Foxy Music; WS
6th. Mr Richard Burbidge & Ruskath Platonic Image OW; WS

TOP OF PAGE

[Close Window]

All content © The Midlands Border Collie Club.