Midlands Border Collie Club header and logo Midlands Border Collie Club header and logo Midlands Border Collie Club header and logo
Midlands Border Collie Club header and logo Midlands Border Collie Club header and logo Midlands Border Collie Club header and logo


Championship Obedience Show Results

Show held on 19th April 2014

PHOTO GALLERY (both days)

Pre-Beginner Dog & Bitch ~ Judge's Report
1. Ms Sue Hill & Shadowsilk Black Lace, BC
2. Mrs Veronica Green & Sherry Green, Min Poodle
3. Mr Andrew Bird & Jekyll Jake, WS
4. Mr S & Mrs M Eaton & Dorvale Star Struck, BC
5. Mrs Pat Linnell & Bordertime Jessís Boy, BC
6. Miss P Doughty & Blue Sky Day Rudi @ Bellacanna, GSD
7. Miss V Stevens & Murphys Brook, BC
8. Mrs Lorna Baker & Skyspirit Chase The Stars, BC

Beginner Dog ~ Judge's Report
1. Ms Jacqui Beale & Hilsea Hector Choxxstart, Beardie
2. Mrs Paula Ansell & Cornerpix My Boy, Rottie
3. Mr S & Mrs M Eaton & Jaystar Taff, BC
4. Mrs Linda Clay & Yenriac MasterJames, WS
5. Mrs W Clark & Dalinset Guglielmo at Fishersmead, Italian Greyhound
6. Mr Andrew Bird & Jekyll Jake, WS
7. Mrs W Clark & Colmae Cazanova, Sheltie
8. Mr C Robinson & Dellekko The Poser, BC

Novice Dog Pt.1 ~ Judge's Report
1. Miss Lynn Griffin & Vaneldyrks Angus, GSD
2. Ms Jessica Lewis & Moakies Majestic Rustie, WS
3. Mrs Linda Portch & Borderlair Continentality, WS
4. Mr Mark Herrits & All Done and Dusted, WS
5. Mrs Sandra Grett & My Metal Mickey, GSD
6. Miss Gemma Henshaw & Lexgemís Colour My World, WS

Novice Dog Pt.2 ~ Judge's Report
1. Miss Sue King & Jodame Dutch Courage, WS
2. Mrs Sue Cotton & Wild Foggy Marsh, G Ret
3. Mrs Mary Ray & Waggerland Cruz Control, WS
4. Mrs Cindy Bows & Linsdown Annapolis, GSD
5. Mr Bill Ferguson & Rosmarinus Trinity, BC
6. Mr S & Mrs L Denton & Thomas Thumb, G Ret

Novice Dog Pt.3 ~ Judge's Report
1. Mrs J Martin & First Class Zooming Zaney, BC
2. Mrs Nicki Fildes-Moss & KíOs Joker, WS
3. Ms K Lacey & Jemas Lightning Thief, X
4. Mrs Jill Blackwell & Choxxstart Bemaboy, Beardie
5. Mrs Jane Barstow & Pepsanner Palatine, G Ret
6. Mrs Y Leather & Bartonview Pendle Wizard, BC

Class A Dog Pt.1
1. Mrs Liz Barwick & Rosmarinus Treasure Trove, BC
2. Mrs Y Leather & Bartonview Pendle Wizard, BC
3. Mrs June Stenning & Kingsfarm Last Dance, BC
4. Mrs J Thickbroom & Stillrockin Zumba, WS
5. Mrs Loryn Oliver & Always Dancing, G Ret
6. Miss Ann Davis & Rosebrook Dance on Stars, BC

Class A Dog Pt.2 ~ Judge's Report
1. Mrs Loryn Oliver & Barroway Spot Checka, BC
2. Mrs Monika Dobbs & Kenmillix Serenity, Lab
3. Mrs Marie Rickword & Touch The Dream of Clubs, WS
4. Mr Keith Wall & Trijem Ultimate Treasure, ASD
5. Mrs Helena Weaver & Woodside Bey Elegant Gent, BC
6. Mr Ken Boulton & Moakies Mountain Frost of Topori, WS

Class B Dog Pt.1 ~ Judge's Report
1. Miss Catherine Dainty & Stillmoor Show Biz, BC
2. Miss Sarah Yates & Moley Newton, G Ret
3. Mrs Hazel Troth & Kingsfarm Toast of the Town, WS
4. Mrs B Roberts & Quizaland King of Diamonds, BC
5. Mrs Carolyn Lloyd & Its Jaroís Last Waltz, WS
6. Miss Pip Colledge & Jenakir Halloween Harry, G Ret

Class B Dog Pt.2 ~ Judge's Report
1. Mrs Carol Clack & Briabar Golden Dream, G Ret
2. Mrs Jane Bint & Its Jaros Díream, WS
3. Mr Brian Oram & Tyzmad Herb, WS
4. Mrs Freda Betts & Moakies Memorable Rokkie, WS
5. Mrs Lisa Fellows & Wickedyoukay Absolut Nut, GSD
6 Mrs Bev Hughes & Tithelea Lord of the Rings A Ex, BC

Class C Dog Pt.1
1. Mr J Higgins & Lupitoonz Prince Charming, WS
2. Ms Margaret Ward & Fellameeka Diamond Geyser, WS
3. Mrs Suzy Tooley & OB CH Woughstock Wynsome Hartze OW, WS
4. Mrs Lyn Collins & Gypton Just a Genius OW, WS
5. Mr Guus Scholten & Danesway Duet, WS
6. Ms S Spruce & Dodgin Rags to Riches OW, WS

Class C Dog Pt.2 ~ Judge's Report
1. Mrs Mary Ray & OB CH Colliewood Blue Jeans, WS
2. Mr Steve Frazer & OB CH Gwynfair Classical Gas, WS
3. Mr R & Mrs S Clowes & Terannos Powda Blue, BC
4. Miss Michelle Dunscombe & ForeverMagic Xrated, OW CEx
5. Mrs Julie Taylor & OB CH Candlewind Force Nine Gale OW
6. Mrs Dot Watts & Ziggdan Zyco, WS

Championship C Dog ~ Judge's Report
1. Mrs Gill Winyard & OB CH Jonjosam Drunken Duncan, BC
2. Mrs Janet Bates & OB CH Bluefizz Taika Chance on Me, X
3. Mrs Dot Watts & Ziggdan Zyco, WS
4. Mrs Sheila Earp & Eclipse of the Heart, WS
5. Mrs Ann Rogers & OB CH Moakies Mystical Warrior OW
6. Miss Michelle Dunscombe & Forever Magic Xrated OW CEx, WS

Beginner Bitch
1. Mr R & Mrs Kirsten Becque & Ashlindt Jinx, BC
2. Mrs Pat Jarvis & Braysuz Rainbow Dancer, GSD
3. Ms Paula King & Popcorn Peg, Jack Russell
4. Miss Amanda Leek & Chinsam U For Me, WHWT
5. Mr C Dandy & Spannaface Fray, X
6. Mr S & Mrs M Eaton & Dorvale Star Struck, BC
7. Ms Y Pedley & Darian Life In The Fast Lane, BC
8. Not awarded

Novice Bitch Pt.1
1. Mrs Brenda Potiphar & Saartjie Foxglove, WS
2. Mr Paul Spencer & Denwyn Penny, WS
3. Ms Shirley Bowlas & Jazzabins Memory, WS
4. Mrs Diana Cox & Chloes Macy Gray, Lab
5. Mr P & Mrs E Tennant & Braysuz Genna, GSD
6. Mr J & Mrs S Taylor & Deezaks Lightning Strikes at Taliswood, BC

Novice Bitch Pt.2 ~ Judge's Report
1. Mr J Taylor & Braemoors Angelic Reflection, Beardie
2. Mrs Sue Sims & Pepsanner Princess Sophia, G Ret
3. Mrs Sue Amos & Stillrockin Angel Eyes, WS
4. Mrs Hilary Parsons & Its Jaroís DíLicious, WS
5. Mrs Angela Reynolds & Deltamadog Lucky Lacey, BC
6. Mrs Liz Barwick & Red Hot Pepper, BC

Class A Bitch Pt.1
1. Mr John Taylor & Braemoors Angelic Reflection, Beardie
2. Mrs Gillian Durkin & Redistedi Little Eva, BC
3. Mrs Linda Freeman & Jupavia Special Romance at Lynabbian, BC
4. Mr B & Mrs E Brears & Lamcote Dessary, G Ret
5. Miss J Smith & Laceway Little Madam, BC
6. Mrs Brenda Potiphar & Saartjie Foxglove, WS

Class A Bitch Pt.2 ~ Judge's Report
1. Mrs Susan Amos & Glenrobin Snow Scape, BC
2. Mrs S Henstridge & Cories Classical Touch, BC
3. Mrs Susie Tooley & Everush Olympic Flame, BC
4. Mrs Lyn Tozer & Tizzy Pop, WS
5. Mrs Kim Watson & Laceway Praca Mystic at Westoning, BC
6. Mrs Kath Westell & Zanyway Nike, BC

Class B Bitch Pt.1
1. Mrs Tammy Wallace & Jezzaddy Itís a Reggae Beat, WS
2. Mr & Mrs D Dickens & Malaridge Blue Moon, WS
3. Mrs Kim Auton & Saartjie New Venture, WS
4. Mrs Kath Lowe & Kyann Ambrosia, BSD
5. Mrs Ann Codd & Hanans Sapphire, G Ret
6. Not awarded

Class B Bitch Pt.2 ~ Judge's Report
1. Mr R & Mrs Shirley Clowes & Sarkam Soul Dreamer, BC
2. Mr Robin Arblaster & Sixelea Thunder Storm, BC
3. Mrs Sue Brown & Rosmarinus Glowing Ember, BC
4. Mrs S Henstridge & Cories Classic Touch, BC
5. Mrs Michelle Dunscombe & Its Jaros No Doubt, WS
6. Mr & Mrs J Kent & Tyefold Xaria, WS

Class C Bitch Pt.1
1. Mrs Marie Cartwright & OB CH Dodgin Firecracker, WS
2. Mrs Pat Watson & OB CH Forever Magic Its Flicker, WS
3. Mrs Jane Webb & WT CH Instinctively Pippa, WS
4. Mrs Ann Rogers & Touch of Regal Image OW
5. Miss Sarah Woollam & Saartjie Primrose, WS
6. Mrs Christine Blenkinsop & Bluefizz Let it Bea, X

Class C Bitch Pt.2
1. Miss Michelle Dunscombe & Its Jaros DíZigner, WS
2. Mrs Marie Cartwright & Moakies Memorable Villa, WS
3. Mrs Linda Collins & Gypton Just A Genius OW
4. Miss D Ficek & De Rison Extra Hot, BC
5. Mrs Lyn Tozer & Smartyís Klicka Pop, WS
6. Mrs Janet Aldridge & Solindy By Design at Malaridge, WS

Championship C Bitch
1. Mrs Kathy Russell & OB CH/WT CH Ruskath Othentic Image CDEX TDEX, WS
2. Mrs Jenny Gould & OB CH Zakanja Little Creature, GSD
3. Mrs Kathy Russell & OB CH Ruskath Portent Image
4. Mrs Mary Vessey & OB CH Fenellark Charleston, BC
5. Mrs Linda Rutherford & Lupitoonz Limelite, WS
6. Mrs Jeny Miller & Foxfold Unexpected Edition OW CDEx UDEx, GSD/BC

TOP OF PAGE

[Close Window]

All content © The Midlands Border Collie Club.