Midlands Border Collie Club header and logo Midlands Border Collie Club header and logo Midlands Border Collie Club header and logo
Midlands Border Collie Club header and logo Midlands Border Collie Club header and logo Midlands Border Collie Club header and logo


Open Obedience Show Results

Show held on Easter Sunday 20th April 2014

PHOTO GALLERY (both days)

Pre-Beginner Dog & Bitch
1. Miss Lisa Cave & White Chardonnay, GSD
2. Mrs Veronica Green & Sherry Green, Min Poodle
3. Ms Sue Hill & Shadowsilk Black Lace, BC
4. Mrs Pat Linnell & Bordertime Jess’s Boy, BC
5. Mrs Jayne O’Toole & Our Girl Flora, X
6. Miss V Stevens & Tara Tormedo, BC
7. Miss Samantha Ragus & Chewbaka of Solo, X
8. Mrs Veronica Green & Sherry Green, Min Poodle

Beginner Dog
1. Ms Jacqui Beale & Hilsea Hector Choxxstart, Beardie
2. Mrs Paula Ansell & Cornerpix My Boy, Rottie
3. Mr C Robinson & Delekko the Poser, BC
4. Mrs Janet Harmer & Maverick Nights, Lab
5. Mr Andrew Bird & Jekyll Jake, WS
6. Mrs Michelle Witheridge & Skinks He’s Bold as Brass, X
7. Ms Lynne Darby & Ruff Luck Reggie, X
8. Mr A & Mrs J Wyatt & Frankie Goes to Hollysea, X

Novice Dog Part 1 ~ Judge's Report
1. Mrs D Williams & Astra Tzaika CDx UDx, BC
2. Mrs Linda Portch & Borderlair Continentiality, WS
3. Mr Mark Davies & Dovemere Star Gazing Boy, BC
4. Miss Louise Williams & Wordsley Max’s Last Hurrah Beg Ex, X
5. Ms Rachael Spencer & Ch Littlethorn Colt at Tobermoray, BC
6. Mrs Marie Rickword & Touch The Dream of Clubs, WS

Novice Dog Pt.2 ~ Judge's Report
1. Mrs Ruth Lewis (handled by Mr Tony Lewis) & Robbie Rastus, WS
2. Mrs Kerry Lancaster & Borderlair Raggle Taggle, BC
3. Mrs Jill Blackwell & Choxxstart Bemaboy, Beardie
4. Mr S & Mrs L Denton & Thomas Thumb, GR
5. Ms Jessica Lewis & Moakies Majestic Rustie, WS
6. Miss Sharon Webley & Boom Bang-A-Bang, WS

Novice Dog Pt.3
1. Mr Mark Herrits & All Done And Dusted, WS
2. Mr Graham Dyke & Rooqui’s Hooline Ansinka, BC
3. Mr Shaughn Bramhall & Davalderson Daffy Duck, G Ret
4. Miss Sue King & Jodame Dutch Courage, WS
5. Mrs Cindy Bows & Lindsdown Annapolis, GSD
6. Mrs Julia Harbord & Starnias Dock of the Bay, BC

Class A Dog Pt.1
1. Mr S Kimblin & Schaisla Midnight Storm, GSD
2. Mrs Emma Hagan & Maith Bauchaill McKenzie, Lab X
3. Miss L Holmes & Nobite Held to Ransom, BC
4. Mr Dave Turner & Rendav Rossi, WS
5. Mrs J Thickbroom & Stillrockin Zumba, WS
6. Mr Colin Huntley & Its Jaros D’scovery, WS

Class A Dog Pt.2 ~ Judge's Report
1. Mrs Sheila Webster & Choystean Reed Warbler, BC
2. Mrs C Lennon & Remarkable Tyke, Beardie
3. Mr Keith Wall & Trijem Ultimate Treasure, ASD
4. Miss Louise Williams & Wordsley Max’s Last Hurrah Beg Ex, X
5. Mrs Hazel Troth & Kingsfarm Toast of the Town, WS
6. Mrs D Williams & Astra Tzaika CDx UDx, BC

Class B Dog Pt.1
1. Mrs Bev Hughes & Tithelea Lord of the Rings A Ex, BC
2. Mrs Hazel Troth & Kingsfarm Toast of the Town, WS
3. Miss Sarah Yates & Moley Newton, G Ret
4. Mr M O’Callaghan & Beckim Forever Solo, WS
5. Mrs J Thickbroom & Stillrockin Zumba, WS
6. Mrs Lou Jackson & Deltamadog Know It All, BC

Class B Dog Pt.2
1. Miss Julie Osborne & Bordalicious Indulgence, WS
2. Mr V & Mrs Heather Gardner & Littlethorn Falcon to Skyedown, BC
3. Mrs Carolyn Lloyd & Its Jaro’s Last Waltz, WS
4. Mrs Pat Batchelor & Bisquet Rhum, WS
5. Mr William Morris & Kinton Kazz Blue Zonic, GSD
6. Mr G Davis & Son Of Blue Eyed Ruby, WS

Class C Dog Pt.1 - Judge's Report
1. Mrs Mary Ray & OB CH Colliewood Blue Jeans, WS
2. Mrs Pandy Keyte & OB CH Dodgin Mister Mon, OW
3. Mrs Janet Bates & OB CH Bluefizz Taika Chance On Me, X
4. Mrs Shirley Owen & Trimore Knight of Clubs, WS
5. Mrs Pauline Barr & Pepsanner Jama Coltanner, X
6. Mrs Janet Bates & Bordertime Danced All Night, BC

Class C Dog Pt.2
1. Miss Michelle Dunscombe & Forever Magic Xrated OW C Ex, WS
2. Ms Margaret Ward & Fellameeka Diamond Geyser, WS
3. Mrs Susan Payne & Millfarm Pele, X
4. Mr R & Mrs Shirley Clowes & Terannos Powda Blue, BC
5. Mr J Westell & Its Jaro’s D’Lux at Kajo, WS
6. Mrs Lesley Turtill & Bisquet Danna, WS

Beginner Bitch
1. Mr P & Mrs C Dawson & Red Amber, WS
2. Ms Y Pedley & Darian Life In The Fast Lane, BC
3. Miss R Paine & Mad Miss Maddy, X
4. Ms Paula King & Popcorn Peg, Jack Russell
5. Miss Karen Parkes & Babybar Schwarz, GSD
6. Mrs Pat Jarvis & Braysuz Rainbow Dancer, GSD
7. Mr Paul Grant & Stillrockin Twist, WS
8. Ms Sue Hill & Taragindi Trinny, WS

Novice Bitch Pt.1 ~ Judge's Report
1. Mrs Sandy Wadhams & Remror Inspired at Heelaway, WS
2. Ms Emma Mansell & Sonsaras Deliverance, GSD
3. Mr Paul Spencer & Denwyn Penny, WS
4. Mr K & Mrs S Britton & Thornbury Nell, BC
5. Mr Mark Davies & My Girl Mel, WS
6. Ms Susan Stalinski & Myskies Bright Star, GSD

Novice Bitch Pt.2
1. Mr John Taylor & Braemoors Angelic Reflection
2. Mrs Pandy Keyte & Dodgin Double Bubble, WS
3. Ms Margaret Ward & Nancy Makes Me Smile
4. Mrs Liz Barwick & Red Hot Pepper, BC
5. Mrs L Das & Delark Cracklin Rosie, BSD
6. Mrs Joan Judge & Yuletide Holly, WS

Class A Bitch Pt.1 ~ Judge's Report
1. Mr John Taylor & Braemoors Angelic Reflection, Beardie
2. Mrs Brenda Potiphar & Saartjie Foxglove, WS
3. Mrs Linda Freeman & Jupavia Special Romance at Lynabbian, BC
4. Mrs E Grice & Amber Spring Dream, WS
5. Mrs Jan Morse & Cories Claret, BC
6. Mrs Juliette Wettern & Sh Ch Grandver In Style JW, BC

Class A Bitch Pt.2
1. Mrs S Henstridge & Cories Classic Touch, BC
2. Mrs Gillian Durkin & Redistedi Little Eva, BC
3. Mrs Stephanie Woollam & Saartjie Wagtail, WS
4. Mrs P Handfield & Diagemtas Perfect Lyric, BC
5. Mr Graham Wellings & Tigi Tutu, WS
6. Mr G & Mrs S Collins & Steeplehouse Gift Of Thyme, FCR

Class B Bitch ~ Judge's Report
1. Mrs Sue Ison & Calcarin Mystery Girl, WS
2. Mrs Susan Payne & Tomngwens Stiky Tofy Pudin, X
3. Mrs Sue Garner & Ruskath Mischievous Image, WS
4. Mrs Jo Bramhall & Topeka Justa Silver Star, ASD
5. Mrs Janet Beverley & Trajan Datas Maizie, X
6. Mr Robin Arblaster & Sixelea Thunder Storm, BC

Class C Bitch Pt.1 ~ Judge's Report
1. Mrs Marie Cartwright & OB CH Dodgin Firecracker, WS
2. Mrs Susie Duke & Sympathy In Ice White, WS
3. Mrs Jenny Miller & Foxfold Unexpected Edition OW CDEx UDEx, GSD/BC
4. Mrs Philomena Barnes & OB CH Bheinn Bewitched, WS
5. Mrs Jose Yates & Coriecollies Just in Time, WS
6. Mr K & Mrs S Britton & Brittamys Ryamkies Boo, BC

Class C Bitch Pt.2 ~ Judge's Report
1. Miss Karen Fone & Carishill Aqua Marine, G Ret
2. Ms Jane Sutherland & Candlewind La Veneziana, BC
3. Mrs Lyn Tozer & Smarty’s Klicka Pop, WS
4. Mrs A Carpenter & Springtime Rockin Rainbow OW, WS
5. Mrs Christine Blenkinsop & Bluefizz Let It Bea, X
6. Ms Barbara Short & Gypton Just Wish Upon A Star B Ex, WS

Jan Brearley Memorial ~ Judge's Report
1. Mrs Glenys Charles & Quories Lundy, BC
2. Mr Tony Lewis & J’vel Hoggorm, WS
3. Mrs Angie Warring & Rosmarinus Dandelion, BC
4. Mrs Rachael Spencer & Ch Littlethorn Colt at Tobermoray, BC
5. Mrs L Davis & Brinara New Statesman at Corribeg, Irish Setter
6. Mr N & Mrs C Gebbie & Davenette Spooky Night, Boxer
7. Mrs Elaine Richards & Glenalpine Dazzling Star, BC
8. Mrs L Das & Delark Cracklin Rosie, BSD

TOP OF PAGE

[Close Window]

All content © The Midlands Border Collie Club.