Midlands Border Collie Club header and logo Midlands Border Collie Club header and logo Midlands Border Collie Club header and logo
Midlands Border Collie Club header and logo Midlands Border Collie Club header and logo Midlands Border Collie Club header and logo


Championship Obedience Show Results

Show held on Easter Saturday, 26th March 2016

Pre-Beginner Dog & Bitch ~ Sally Collins
1. Miss Martin Schumacher & Ryan Vom Ettikgarten, BC
2. Ms Michelle Dakin & Tatty Tedward, X
3. Miss Suzy Dadley & Ziggy Rose, X
4. Ms Klair Jones & Take It To The Max, BC
5. Mr Michael Carding & Anadune Dynamite, BC
6. Miss Alice Gilbert & Golden Bwich Braken, BC
7. Mrs S Page & Glebevonwood Glide, GSD
8. Mr Andrew Bird & Jekyll Jake, WS
9. Miss Julie Shakespeare & Ebony N Ivory, WS
10. Mrs Jackie Cotton & Storm Bark And Bounce, WS

Beginner Dog & Bitch ~ Maureen Grindey ~ Judge's Report
1. Miss Joanne Pickles & Midnight Bullet, Border Terrier
2. Mr G Dalton & Iggy Showtime Vegas, BC
3. Mr Arun Dhanoa & Scotsman Woz Ea, X
4. Mrs Jenny Weekes & Highfield Sams The Man, BC
5. Mr Andrew Bird & Jekyll Jake, WS
6. Miss Suzy Dadley & Ziggy Rose, X
7. Mr Michael Carding & Anadune Dynamite, BC
8. Ms Julia Bodsworth & White Lightening Hot Spot, Jack Russell
9. Miss V Stevens & Murphys Brook, BC
10. Ms Barbara Unitt & Shepwood Noble Laird, BC

Novice Dog Pt.1 ~ Margaret Fox ~ Judge's Report
1. Mrs S Owen & Touch of Club Class, WS
2. Mr M Herritts & Bookers Ringmaster, WS
3. Mrs D Walton & Dorvale Dance Manster at Ellejay, BC
4. Mrs R Rowe & My Beautiful Dave Ja Vu, WS
5. Miss S Behagg & Wychnmutts Zodiac Laveolus, BC
6. Mrs S Flight & Sully Seven, WS

Novice Dog Pt.2 ~ Gemma Henshaw ~ Judge's Report
1. Mrs G Parkin & Lakeland Simply The Becks, WS
2. Mr R & Mrs J Jackson & Choxxstart Barney TíRouble, Beardie
3. Mrs P Pearson & Cookvale Loveable Rougue, BC
4. Mrs S Robinson & Sheltysham Night Song at Alnmac, Shetland Sheepdog
5. Mr R Arblaster & Sarkam Thunder Storm, WS
6. Mrs B Smith & Dunnslayne Magic Flame, WS

Novice Dog Pt.3 ~ Shirley Bowlas ~ Judge's Report
1. Miss A Davis & Starnias Make Believe, BC
2. Mrs P Pearson & Lynflyer Black Kite, BC
3. Mrs P Ansell & Ryansdi Hard Days Knight, WS
4. Mrs A Tack-Benton & JiníN Tonic, WS
5. Mrs S Brown & Fenodre Dream Minstral, BC
6. Ms R Shields & Rainbow Jimi, BC

Class A Dog Pt.1 ~ Delia Graham ~ Judge's Report
1. Mrs L Healey & Glencymreig Degu, Parson Russell Terrier
2. Mrs P Gage & Lambfair Little Bob, WS
3. Mrs S Gregg & My Metal Mickey, GSD
4. Miss M Newman & Sarkam Rap It Up, WS
5. Mrs P Barr & Tawnyhill Rolys Thabo, Golden Retriever
6. Mrs L Portch & Borderlair Continentality, WS

Class A Dog Pt.2 ~ Julie Duesbury
1. Mrs M Richmond & Nobite One Way Destination, BC
2. Mrs J Aldridge & Touch of Club Romance at Malaridge, WS
3. Mr A & Mrs J Wyatt & Deltamadog Hobsons Choice, BC
4. Miss H Coel & Jarysmystic Pure Cider, Golden Retriever
5. Miss L Holmes & Nobite High Flyer, BC
6. Mrs S Hayward & Jetril McArthur, GSD

Class B Dog Pt.1 ~ John Taylor ~ Judge's Report
1. Mrs E Heard & Foxy Moss, WS
2. Mr M Davies & Dovemere Star Gazing Boy, BC
3. Mrs S Hooper & Redistedi Ruff and Reggae, BC
4. Mr N Slater & Fenellark Groovy Kinda Love, BC
5. Mr K Wall & Trijem Ultimate Treasure, ASD
6. Mr W Morris & Kinton Kaiz Blue Zonic, GSD

Class B Dog Pt.2 ~ Sandra Trainer ~ Judge's Report
1. Miss P Colledge & Vamp Ash, Golden Retriever
2. Mrs L Yates & Jezzaddy Its Percy Prancer, WS
3. Mrs J Morse & Mr Darcee My Touch of Class, WS
4. Mrs H Weaver & Ruskath Lightning Image, WS
5. Mrs M Lilley & Tsubasa of Lucky, WS
6. Mrs C Norman & Fenellark Back to Black, BC

Class C Dog Pt.1 ~ Peter Height ~ Judge's Report
1. Mrs N Murrell & Sixela Over The Border OW, BC
2. Miss S King & Jodame Dutch Courage, WS
3. Mrs D Watts & Ob ChZiggdan Zyco, WS
4. Mrs B Hughes & Ob Ch Gwynfair Bear Necessities OW
5. Ms M Ward & Ob Ch Fellameeka Diamond Geyser, WS
6. Mr C Huntley & Itís Jaros Díscovery, WS

Class C Dog Pt.2 ~ Kay Allen ~ Judge's Report
1. Mr S Frazer & Ob Ch Gwynfair Classical Gas, WS
2. Ms K Russell & Ob Ch Ruskath Magical Image, WS
3. Miss M Dunscombe & Ob Ch Forever Magic XRated OW C Ex, WS
4. Mrs B Macknish & Dodwell Spirit of Goldlawns, WS
5. Mrs C Boulton & Moakies Memorable Iceof Topori OW, WS
6. Mrs L Turtill & Bisquet Danna OW, WS

Championship C Dog ~ Gerard Paisley ~ Judge's Report
1. Mrs P Barnes & Ob Ch Forever Magic Itís a Gift, WS
2. Ms K Russell & Ob Ch Ruskath Magical Image, WS
3. Mrs M Ray & Ob Ch Colliewood Blue Jeans, WS
4. Mrs S Slater & Fenellark Feeliní Groovy, BC
5. Miss M Dunscombe & Ob Ch Forever Magic XRated OW C Ex, WS
6. Mrs L Rutherford & Lupitoonz Limelite Steeler, WS

Novice Bitch Pt.1 ~ Louise Williams ~ Judge's Report
1. Mrs S Henstridge & Remror Ziva, WS
2. Mr & Mrs J Kent & Tyefold Raquelle, WS
3. Mrs R Scholey & Jezzaddy Its Just Jess, WS
4. Miss S Woollam & Saartjie Bluebell, WS
5. Mrs L White & Itís Jaros Keane, WS
6. Mrs S Robinson & Sheltysham Briar Rose of Alnmac, Shetland Sheepdog

Novice Bitch Pt.2 ~ Paul Spencer ~ Judge's Report
1. Dr J Lloyd & Braibar Special Mission, Golden Retriever
2. Mrs K Aarons & Syanne Fancy That Edition, BC
3. Mrs V Kelsey & Rooquiís Typoni Maiden, BC
4. Mrs J Ashmore & Deltamadog Voshkie, BC
5. Miss R Colwood & Nithelsa Kitty, Gt Schnauzer
6. Mr M Yates & Philrich Bess, WS

Class A Bitch Pt.1 ~ Helen Munks ~ Judge's Report
1. Mr K V & Mrs S A Britton & Sarkam Blue Sapphire, WS
2. Mrs V Long & Dodwell Cindy Lou, WS
3. Mrs A Tack-Benton & Destiny Butter Nutter Beg Ex, X
4. Mrs A Reynolds & Deltamadog Lucky Lacey, BC
5. Mrs G Oakes & Borderlair Seventh Heaven, BC
6. Mrs M Isaac & Genex Blue Eye Tynka, BC

Class A Bitch Pt.2 ~ Lynn Cook
1. Mr C Huntley & Touch of Moondust, WS
2. Mrs B Hill & Taragindi Trinny, WS
3. Mrs J Aldridge & Malaridge Cougars Moon, WS
4. Mrs C Boulton & Borderlair Oki Doki of Topori, WS
5. Mrs S Rice & Tollerice Aiva Zoff, NSDTR
6. Mrs J Levell & Malaridge Wexford Blak Bety, WS

Class B Bitch Pt.1 ~ Loryn Oliver
1. Miss R Colwood & Altricia Lady Lynne, BC
2. Mrs D Giddens & Touch of Rhythm, WS
3. Mrs M Isaac & Trimor Hi Ho Silver Lining, WS
4. Mrs S Amos & Stillrockin Angel Eyes, WS
5. Mrs B Neuss & Chihiro Des Chiens De Travail, BSD
6. Mrs M Ward & Nancy Makes Me Smile, WS

Class B Bitch Pt.2 ~ Kathy Killick ~ Judge's Report
1. Mrs S Amos & Glenrobin Snow Scape, BC
2. Mr & Mrs J Kent & Tyefold Xaria, WS
3. Mr R Arblaster & Sixela Thunder Storm, BC
4. Miss C Bates & Ruskath Lyrical Image, WS
5. Mrs S Luce & Leading Lady at Willowyarde, WS
6. Mr K V & Mrs S A Britton & Sarkam Blue Sapphire, WS

Class C Bitch Pt.1 ~ Sue Garner ~ Judge's Report
1. Mrs L Collins & Gypton Just a Genius OW, C Ex, WS
2. Mrs P Watson & Ob Ch Forever Magic Its Flicker, WS
3. Mrs K Davies & Ob Ch Stillmor Celtic Banner OW, BC
4. Ms S Campbell & Sarkam Fuse The Dream, WS
5. Mrs R Sparkes & Starnias Crystal Bay at Rosebriars OW, BC
6. Miss M Dunscombe & Itís Jaroís DíZigner OW, WS

Class C Bitch Pt.2 ~ Richard Burbidge
1. Mrs S Tooley & Everush Olympic Flame, BC
2. Ms K Russell & Ob Ch/WT CH Ruskath Othentic Image CDex TDex, WS
3. Mrs M Ray & Sarkam Sings The Blues, WS
4. Ms K Russell & Sarkam Explicit Image for Ruskath, WS
5. Mr & Mrs I Northfield & Ob Ch Iatka Star Performer, WS
6. Ms B Potiphar & Saartjie Foxglove, WS

Championship C Bitch ~ Roger Gunby
1. Mrs J Hackett & Iatka Winter Star at Forestbeck, WS
2. Ms K Russell & Sarkam Explicit Image for Ruskath, WS
3. Mrs P Barnes & Ob Ch Bheinn Bewitched, WS
4. Mrs M Cartwright & Moakies Memorable Villa, WS
5. Ms K Russell & Ob Ch/WT CH Ruskath Othentic Image CDex TDex, WS
6. Mrs J Miller & Foxfold Unexpected Edition OW CDex UDex, GSD/BC

TOP OF PAGE

[Close Window]

All content © The Midlands Border Collie Club.